رییس گروه پیش‌بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان‌شرقی گفت: با توجه به پایداری و سکون نسبی جو در چهار روز آینده، غلظت و انباشت آلاینده‌های جوی در شهرهای پرجمعیت و صنعتی این استان به ویژه تبریز افزایش می‌یابد.

محمد امیدفر با بیان اینکه بر اساس آخرین نقشه های پیشیابی هواشناسی و تصاویر ماهواره ای در این بازه زمانی جوی پایدار همراه با تدوام سردی هوا در استان حاکم می شود، افزود: این وضعیت موجب می شود در برخی نواحی استان غبار محلی یا مه رقیق بروز کند.

وی اظهار داشت: در صورت عدم کنترل منابع آلاینده، در مناطق صنعتی و پرتردد این شهرها شاخص کیفیت هوا افزایش و کیفیت هوا کاهش می یابد و برای گروه های حساس در حد ناسالم می شود.

رییس گروه پیش‌بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان‌شرقی گفت: از روز چهارشنبه تا اواخر این هفته با گذر امواج تراز میانی جو، ناپایداری، ابرناکی و بارش های پراکنده باران و برف به ویژه در نیمه جنوبی استان پیس بینی می شود.

امیدفر، ادامه داد: در ۲۴ ساعت گذشته ورزقان با دمای منفی ۱۴ درجه و کلیبر و هوراند با دمای مثبت ۲ درجه سانتی گراد به ترتیب سردترین و گرمترین شهرهای استان بودند و دمای تبریز در این مدت منفی ۶ درجه سانتی گراد ثبت شده است.

به گزارش ایرنا، آذربایجان شرقی منطقه ای سردسیر و کوهستانی است و از لحاظ تقسیم بندی های اقلیمی جزو مناطق نیمه خشک به حساب می آید.

آب و هوای این استان به طور کلی سرد و خشک است ولی به علت تنوع توپوگرافیکی از اقلیم های متفاوتی برخوردار است.

این استان همواره تحت تاثیر بادهای سرد شمالی و سیبری و بادهای مرطوب دریای سیاه و مدیترانه و اقیانوس اطلس همچنین بادهای محلی متاثر از کوهستان های سبلان در شرق، سهند در غرب و جنوب غربی، رشته کوه های قره داغ در شمال، رشته کوه های تخت سلیمان و اربط در جنوب، ارتفاعات بزقوش در جنوب شرق و قوشاداغ در شمال شرق استان قرار دارد.

  • منبع خبر : ایرنا