نماینده مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی گفت: ما از ضرورت و اهمیت آبخیزداری غفلت کردیم چرا که هرچقدر آب را به زیرزمین ببریم، در حفظ منابع آب و سفره های زیرزمینی موفق‌تر خواهیم بود.

به گزارش سون خبر به نقل از منابع محلی، علی اکبر علیزاده برمی در حاشیه بازدید هیئت تحقیق و تفحص مجلس شورای اسلامی از ستاد احیای دریاچه ارومیه از طرح های احیا در آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی، با تاکید بر اینکه آبخیزداری برای حفظ منابع آب بسیار ضرورت دارد، اظهار داشت: ما از این ضرورت غفلت کردیم چرا که هرچقدر آب را به زیرزمین ببریم، در حفظ منابع آب و سفره های زیرزمینی موفق‌تر خواهیم بود.

وی اصلاح الگوی کشت را در کنترل و مدیریت منابع و مصارف آب بسیار موثر دانست و افزود: اگر مدیریتی در این حوزه صورت نگیرد و شاهد افزایش مصرف آب و توسعه بی رویه کشاورزی باشیم، مجدداً با کم آبی جدی مواجه خواهیم شد.

نماینده مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی و عضو هیئت تحقیق و تفحص مجلس از ستاد احیای دریاچه ارومیه، با بیان اینکه باید نخبگان، علما، مسئولان و مردم به صورت یکدل و یک جهت در راستای صرفه جویی و مصرف درست آب تلاش کنیم، تصریح کرد: رسانه‌ها در کنار نقد سازنده کمک کنند تا موج مطالبه برای اقدام موثر در این حوزه شکل گیرد و مردم به سمت مصرفِ به‌اندازه و درست آب سوق یابند.

علیزاده در ادامه با تاکید بر اینکه باید راهکارهای پیشنهادی برای احیای دریاچه ارومیه، کِشت جایگزین و جلوگیری از توسعه بی رویه کشاورزی باید به سرعت در بهبود معیشت مردم ملموس شود، ابراز داشت: در غیر اینصورت مردم همراهی نخواهند کرد.

وی در مورد ضرورت تخصیص حق آبه های سدها و رودخانه ها به محیط زیست و دریاچه ارومیه، خاطر نشان کرد: اگر حق طبیعت داده نشود، طبیعت حق خود را خواهد گرفت که فرونشست زمین یکی از نشانه های همین امر است که خطرات جدی برای طبیعت و آیندگان دارد