قرن ‌هاست که مردم آذربایجان قطعه های موسیقی فولک، آشیقی و موغام را گوش می دهند و لذت می برند. مراسمات، عروسی ها و آیین‌ها به موسیقی سنتی آذربایجان مزین می شود و مردم با شنیدن صدای این موسیقی دقایق خوشی را می گذرانند. با این وجود، امروزه با توجه به شرایط موجود، موسیقی آذربایجانی […]

قرن ‌هاست که مردم آذربایجان قطعه های موسیقی فولک، آشیقی و موغام را گوش می دهند و لذت می برند. مراسمات، عروسی ها و آیین‌ها به موسیقی سنتی آذربایجان مزین می شود و مردم با شنیدن صدای این موسیقی دقایق خوشی را می گذرانند.

با این وجود، امروزه با توجه به شرایط موجود، موسیقی آذربایجانی از هر طرف با حجمه عظیم محصولات بسته بندی شده فرهنگی غربی و تهرانی مواجه است که برای بالا بردن قابلیت رقابت پذیری، به حمایت و اتخاذ تمهیدات ویژه از سوی متولیان فرهنگی نیاز دارد.

جای بسی امیدواری است که تحولی رو به جلو و مثبت در عرصه موسیقی آذربایجانی به وقوع پیوسته است و نسل جدیدی از هنرمندان آذربایجانی پرورش یافته اند. نسل جوان آذربایجان به دنبال زبان موسیقی متفاوتی است و این خلاء و کمبود در موسیقی آذربایجانی باید به بهترین وجه ممکن پر شود و این وظیفه و رسالت هنرمندانی است که با نگاهی جدید و ایده های خلاقانه وارد این عرصه شده اند. موسیقی مدرن ترکی پاسخگوی نیازهای جامعه امروز است، چرا که مضمون و محتوای آن متناسب با نیازهای جامعه امروزی و مسائل روزمره زندگی عموم مخاطبان می باشد.

در این شرایط که آهنگ ها و آلبوم هایی که هیچ تناسب و سنخیتی با فرهنگ و هویت منطقه ندارد، به فروش های میلیاردی می رسند و کنسرت این دست از خوانندگان در آذربایجان با استقبال گسترده نسل جوان و سئانس های اضافی برگزار می شود، چه خوب است که متولیان امور فرهنگی در آذربایجان نیم نگاهی هم به خوانندگان نسل جوان آذربایجان داشته باشند که مبتنی بر نیازسنجی های این جامعه و متناسب با فرهنگ و هویت این مردمان عمل می کنند، هنرمندانی که با بی مهری مسئولین و عدم حمایت آنها در حاشیه مانده اند. در این بحران فراگیر هویت چه خوب است که قدردان داشته های خود باشیم و با پشتیبانی از آنها، بذرهای هویت و فرهنگ خودی مان را بکاریم تا این بیابان تبدیل به سبزه زار شود.

در صورت اصلاح نگرشها و تنگ نظری ها از سوی برخی نهادها نسبت به این جوانان و آثارشان و در صورت حمایت متولیان فرهنگی، به مانند ایام گذشته، شاهد شکوفایی موسیقی آذربایجانی خواهیم بود. به نظر می رسد برای ایجاد شرایط برابر برای تولیدات فرهنگی بومی در مقابل سیل عظیم محصولات وارداتی که در بسیاری موارد حاوی مفاهیم مبتذل بوده و تناسبی با فرهنگ مردم منطقه نیز ندارند، تبعیض مثبت نسبت به تولیدات بومی و حمایت تمام قد از آنها از سوی متولیان فرهنگی لازم و ضروری باشد.

همچنین این رسالت و وظیفه رسانه های آذربایجان است که با معرفی آثار هنرمندان آینده دار منطقه، به سهم خود آنها را در ادامه این مسیر یاری رسانند.

یادداشت: عاطف احدپور

  • نویسنده : عاطف احدپور
  • منبع خبر : آذرانجمن